KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Rozhovor s lídrem KDU-ČSL Ing. Zbyňkem Pražákem
Zpět

Rozhovor s lídrem KDU-ČSL Ing. Zbyňkem Pražákem

Přidáno 29. 9. 2014
  1. Ostravu dlouhodobě sužuje znečištěné ovzduší. Jak hodláte tento problém řešit?
V Ostravě žiji přes 50 let a je nezpochybnitelnou skutečností, že dnešní kvalita ovzduší je naprosto nesrovnatelná. Pamatuji doby, kdy ráno napadlý sníh byl večer potažen mastným černým filmem. Přesto se rozhodně není možno se stávajícím stavem znečištění smířit. V některých lokalitách (v jedné z nich bydlíme), jsou hodnoty znečištění, a to ani nehovořím o stavu inverze, prokazatelně alarmující. Tyto záležitosti je ale třeba vždy posuzovat v souvislostech a proto se nechci uchylovat k laciným a populistickým návrhům řešení. Reálným řešením je maximální tlak především na velké znečišťovatele (průmyslové podniky) a obecně uplatňování motivačních a nekompromisních kontrolních mechanismů.
  1. Jakým způsobem byste snížil kriminalitu v ulicích Ostravy?
Pokud se budeme soustředit pouze na možnosti, kterými disponuje komunální sféra, pak je odpověď celkem jednoduchá Snažit se především preventivními opatřeními snížit rizikové faktory vzniku kriminality. A to jednak působením na potencionální „zločince“, kteří budou cítit, že kriminální delikty nezůstanou bez trestu, ale také jim maximálně ztížit možnost jejich „působení“. To v praxi znamená např. rozšířit inteligentní kamerové systémy do problémových lokalit, osvětlit nebezpečná místa, odstranit zchátralé a nevyužívané stavby a zpustlé pozemky, které hyzdí město a jsou často i příbytkem delikventů, vytěsnit hazard ze zájmových oblastí, zvýšit přítomnost strážníků v ulicích ve večerních a nočních hodinách apod.
  1. Jak naložit s oblastmi města, kde žijí sociálně vyloučení lidé?
Výhodou je, že tyto lokality na území našeho města jsou poměrně dobře zmapovány. Ostrava není žádnou výjimkou, podobné situace řeší i v jiných moderních městech Evropy i světa. Této problematice se profesně věnuji přes 20 let. Společným opatřením je odborná individuální sociální práce s lidmi, kteří zde žijí, ale takovým způsobem, že se tito klienti „neopečovávají“, ale motivují ke smysluplným aktivitám. V podobných případech ve světě platí tři základní pravidla pro práci v těchto lokalitách 1. Nepracovat NESMÍ být ekonomicky výhodnější než pracovat (což u nás je v těchto lokalitách spíše opakem). 2. 90% z terénní péče MUSÍ být věnováno dětem (důraz musí být kladen také na vzdělávání dětí z těchto lokalitách a na jejich zájmové mimoškolní aktivity  se snahou vzbudit jejich zájem o změnu způsobu života). 3. Tam, kde je to možné, musí být veškerá péče ze strany státu poskytována ne v penězích, ale formou NATURÁLIÍ (oděvy, stravenky na jídlo, platební karty s omezeným sortimentem zboží apod. Samozřejmostí musí být vždy zjevný „vlídný dohled“ nad těmito lokalitami.
  1. Ostrava se potýká s vysokou nezaměstnaností. Jak může město přispět k jejímu snížení?
Nezaměstnanost, pohybující se v poslední době okolo 11,5% s přibližně 26 tisíci osob bez práce  je samozřejmě jedním z největších problémů Ostravy. Navíc značný  počet tvoří mladí lidé, kteří by potřebovali získat pracovní návyky a také lidé se zdravotním handicapem, kteří díky němu mají o to více ztíženou možnost najít práci.   Mnoho rodin pak přežívá s minimálními finančními prostředky. Město může prostřednictvím průmyslových zón a vstřícnou politikou vytvářet podmínky pro vstup nových investorů, může např. různými způsoby hledat možnosti podpory sféry vzdělávání a služeb, což také může přinést určitý počet nových pracovních míst, ale jsem přesvědčen, že město nemůže suplovat činnost státu, který má daleko více nástrojů, k řešení problémů v oblastech s vysokou nezaměstnaností.
  1. Město se podle statistik vylidňuje. Jak tomuto trendu zabránit?
Tyto samotné údaje mohou být trochu matoucí. Nezanedbatelný počet lidí se např. „na důchod“ přestěhoval na své rekreační chalupy a chaty v okolí Ostravy, někteří lidé, kteří zde pouze pracovali (a byli trvale evidováni) se po útlumu hornictví a průmyslu vrátili domů apod. Nicméně je skutečností, že nedostatek pracovních míst a možnost lepšího kvalifikačního i společenského uplatnění v jiných městech, nebo i v zahraničí, vedl a stále vede především mladé lidí k trvalému opuštění našeho města. Zabránit se tomu dá jedině tím, že jim Ostrava bude moci nabídnout kvalitní existenční jistoty a bude pro ně příjemným místem k životu.